İshali Ne Geçirir

İshal Nedir?

Eğer bir bebek ishale yakalandıysa anne sütü ishal nasıl geçer alımına özen gösterilmelidir. İnatçı kusma ve ateşin olmadığı hafif ishal vakalarında bol bol su içilmelidir. Kontrollü şekilde susuzluk bulguları izlenmelidir..

İshal İçin Evde Sıvı Tedavisi

Pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen ishal, çoğunlukla çevresel faktörlerle gelişir.. Çok ağır ishal vakalarında günde 13-14 litre kadar sıvı kaybedilebilir. Sulu veya cıvık dışkılama, acil ve sürekli olarak tuvalete gitme ihtiyacı, büyük tuvaleti tutamama, susuzluk, kusma bulantı, halsizlikile karın bölgesinde gaz şikayeti de ishalin en büyük belirtilerinden sayılmaktadır. İshal, dışkılamanın normalden daha cıvık olma durumudur. Günde üç defadan fazla sulu dışkılama durumu, ishal olarak kabul edilir. Bağırsak hareketlerinin bozulması sonucu sürekli tuvalete gitme isteğinin artması da, cıvık dışkılama ile birlikte seyreden şikayetlerden biridir.

Uzun Süren İshal Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu şekilde hazırlanan sıvılar çocuklar tarafından sevilmeyebilir ancak mutlaka içirilmelidir. Ancak gözlerde çöküklük, ağız kuruluğu olan orta derecede sıvı kaybı olan çocukların tedavi planının bir sağlık merkezinde yapılması daha uygundur.. Genellikle sıvı ve tuz ihtiyacı karşılanan çocukların kusması bir süre sonra düzelir. Hafif derecede sıvı kaybı varsa 50 ml / kg sıvı 4 saatte verilir. Eczanelerden ve sağlık ocaklarından “ishal için şeker – tuz paketi “ alınabilir. Genel olarak sıvı kaybı olmayan ishalli çocuklara her dışkı başına 10 ml /kg bu sıvıdan verilebilir (yani 10 kilo olan bir çocuğa her ishalinden sonra 100 ml sıvı verilmelidir). Sık kusan çocuklara her 1-2 dakikada 1 çay kaşığı (5 ml.) olacak şekilde sıvı verilebilir. Evde ishal tedavisi için sıvı hazırlanırken hazır paketlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu paketlerden bir tanesi 1 litre temiz suya eklenmeli ve karıştırılmalıdır. İshalde şeker ve tuz içeren sıvılar ile evde ilk tedavi uygulanabilir. Bu uygulama, ishal sonucu kaybedilen sıvıların yerine konulması için önemlidir.

İshal Tedavisi

Bu enfeksiyon içeren besinleri tüketen çocuklar, genellikle gastroenterit olarak bilinen ishal durumu ile karşı karşıya kalmaktadır. Özellikle tatilde açık büfelerde uzun süre dışarıda kalmış süt, krema, mayonez, et içerikli yiyecekler çocuklarda ishale neden olabilir, çocukları bu besinlerden uzak tutmak gerekir. Bu konuda da dikkatli olunmalıdır.. Dondurma, çikolata gibi çabuk eriyen ve bozulabilen yiyecekler de çocuklarda ishale yol açabilir. Besinlerin saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda ve ürettikleri toksinlerinde artış görülmektedir. Hava sıcaklıklarının giderek artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay ve hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bunun için uzun süre dışarıda açık bir şekilde beklemiş olan gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir.

Uzun Süren İshal Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Bu dönemde yağlı ve lifli gıdalardan kaçınmak gerekir. Patates ve muz, potasyum kaybını önlemek açısından en önemli gıdalardır. İshalde genel durumun iyi olduğu, bulantı ve kusmanın olmadığı hastalarda 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım sık aralıklarla içilir. İshal tedavisinin en önemli kısmı sıvı ve elektrolit kaybını önlemektir.. Çorba, haşlama, püre, makarna ve pirinç tüketilmelidir. Daha ağır durumlarda kişi ağızdan beslenemiyorsa, ateş varsa ve ishal 24 saatten uzun sürdüyse mutlaka hastane şartlarında damar yolu ile sıvı ve elektrolit takviyesi yapılmalı, dışkı incelemesi yapılarak tedavi planlaması yapılmalıdır. Bunun yanı sıra ishal süresince doğru beslenme çok önemlidir.